Gülse Birsel & Astrolojik Karakter Analizi

Sevilen dizi Avrupa Yakası’nın senaristi olan ve aynı zamanda Aslı rolünde izlediğimiz Gülse (Şener) Birsel, kıvrak zekâsı ve hayal gücüyle seyirciyi dakikalarca ekrana kilitlemeyi başarıyor. On parmağında on marifet olan bu söz ve mizah ustası, karakter analizi en çok merak edilen ünlüler arasında.

Gülse Birsel

11 Mart 1971 ‘de İstanbul’da doğan Gülse Birsel’in Güneş’i Merkür’le Balık’ta birleşme yapıyor. Balık burcu su grubu olduğu için daha çok hayatı yansıtan bir bilince sahiptir. Balık burcu duyarlı, idealist ve eleştirel bir bilinci temsil ettiği için, sanatçı burcu olarak görülür. Balık burçlular ilham almaya açık, geniş bir hayal gücüne sahiptirler.

Nitekim kendisiyle yapılan bir röportajda, “Bir çırpıda mı geliyor espriler?” sorusuna şöyle cevap veriyor: “Geliyor valla yazarken. Mesela dün oturup 46 sayfa yazdım. Normalde 56 sayfalık bir senaryo 65 dakikaya denk geliyor. Bunun ideali üç günde yazmak.”

Gülse bir senaryo yazarı. Ama yazmayla ilgili serüveni, tıpkı aslı gibi dergi ortamında başlamış. Devamında mizah kitapları gelmiş. Yazma yeteneği hem Merkür’ünün açılarına, hem de Ayı’nın bir Merkür burcu olan Başak’ta olmasına uygun. Merkür’ünün açılarına baktığımızda Cem Yılmaz’ı hatırlatan bir manzara görüyoruz. Hayatın çarpıklıklarını, absürtlükleri yakalayan, insanların saçma sapan hareketlerini ince ince eleştiren bir zihin…

Gülse, “Ne diye şimdi kocaman kocaman problemlerle ilgileneyim? Böyle daha güzel hayat. Benim iyi yaptığım iş mizah. İnsanları mutlu eden bir şey. Bunu yapmak varken, daha varoluşsal problemler, felsefe, ben niye buradayım, kimim gibi şeylere vakit harcamak, bana daha lüks ve şımarıklık gibi geliyor. Mizah insanlara hizmet gibi geliyor bana.” diyor. Aslında hayatı tiye alışında, Venüs ve Uranüs’ünün birbirinin burcunda, karşılıklı ağırlama vaziyetinde ve hava grubunda üçgen açılı oluşunun da etkisi var. Hava grubu aynı zamanda, onaylanma ihtiyacı, alkışlanma isteğiyle de ilgili.

Gülse’’nin karşımızda çizdiği bu şımarık ve hafif meşrep resim, hiçbir zaman onun gerçek ruh hali değildir. Unutulmamalıdır ki o, mizahı bir iş ve kariyer konusu olarak kullanmakta ve yeteneğini değerlendirmektedir. Yoksa Başak’taki Ay, kendini mesleğe ve çalışmaya adayan, görev duygusuna sahip bir kişilik göstermekte. Hatta Güneş’in boğadaki Satürn’le uyumlu açılı olması, hem sorumluluk duygusunu hem de mental-maddî değerlere oldukça önem verdiğini gösteriyor.

CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.